Å-kampen 2019

Lördagen den 3 augusti kl 16:00 samlas vi för att ha dragkamp mellan boende på båda sidor om Sagån i Sevalla. På den östra sidan står fjolårsvinnarna redo att möta den revanschsugna västra sidan.

Vi samlas som brukligt vid bron i Väsby och går därefter ner till arenan där avgörandet kommer att ske.
När dragkampen är avgjord så äter vi tillsammans, så ta med det ni vill äta och dricka.

Varmt välkomna önskar styrelsen i Sevalla Hembygdsförening!

Brännboll och midsommardagspub

Nu har åter ett år passerat sedan ett av lagen korades som Sevallamästare i brännboll. Nu (midsommardagen) är det dags att se om vi får ett nytt mästarlag eller om samma lag får bibehålla titeln.

För medlemmar i bygdegårdsföreningen är baren i bygdegården öppen från kl 19:00. Underhållning, korv, kaffe och sommartårta till försäljning. Brännbollsmatchen startar kl 20:00.

Varmt välkomna!

Kallelse till årsmöte

Den 19 februari kl 19:00 är det dags för årsmöte i Sevalla Hembygdsförening samt Sevalla bygdegårdsförening i Sevalla bygdegård för respektive förenings medlemmar.

Vi inleder mer årsmötet för Sevalla Bygdegårdeförening. Därefter tar vi en paus med lättare förtäring samtidigt som Bengt Lindh berättar om Badelundaåsen från forntid till nutid. Sedan fortsätter vi med Sevalla Hembygdsförenings årsmöte.

Motioner från medlemmar i föreningen som ska behandlas på årsmötet ska vara respektive styrelse tillhanda senast den 19 januari kl 23:59.

Mejladress för att lämna in motioner till Sevalla Hembygdsförening är hembygdsforening-arsmote@sevallasocken.se och claes@ltkf.se för Sevalla Bygdegårdsförening.

Önskar man som medlem i Sevalla Hembygdsförening att ta del av motioner och propositioner inför mötet kan man meddela någon av styrelseledamöterna att man önskar ta del av dessa så kommer styrelsen att skicka dem per mejl till de som meddelat sitt intresse. Vill du ta del av motionerna meddela detta senast den 1 februari.

Uppstartsmöten för fiber

Under den andra halvan av november kommer Fibra att gå ut med ett utskick till samtliga fastighetsägare som kommer att bli anslutna kring årsskiftet om uppstartsmöte.

Observera att delar av  projektet är något försenat, så vi förstår så handlar det om området kring Tillberga by och norrut. Se https://www.fibra.se/sevallakampanj/ där det finns en karta över området. 

Det kommer att vara två möten ett den 5 december och ett den 6 december i Sevalla Bygdegård.

Från Fibra kommer Anna Blomberg och Jocke Eriksson som kan besvara frågor om tjänster och leverantörer. De kommer även ta med Joel från Jowork som kan berätta om hur man kan tänka för att sprida Internet inom sin fastighet.

Fibra vill gärna ha in information om dina frågor på förhand så att de kan förbereda sig för att kunna hjälpa dig på ett bra sätt inför inkopplingen. Så i det utskick man får kommer det att finnas en mejladress där man innan mötet kan skicka in frågor.

Logotyp för Veteranplöjning i Sevalla

Resultat i Sevallamästerskapen

Här finns poängbedömningen från samtliga moment för alla plöjare från helgens tävling i veteranplöjning i Sevalla.

StartnrNamnÖppningsfåraRyggÖvrig plöjningI- och urtagSlutfåraSummaPlacering
4Dick Nilsson24242321201121
2Per-Arne Blomkvist22252523171121
11Bo Johansson25212418221103
7Hans Rubin26202123191094
22Erik Westerdahl25242324131094
17Göran Eriksson25202021221086
25Lennart Nykvist18252322181067
26Christer Lundkvist17242325161058
14Leif Linderborg26242318141058
15Jan-Eric Johansson271517192510310
20Roland Johansson211623222110310
1Roger Lötegård24211916189812
27Patrik Frisk25122419189812
10Kurt Andersson12212119229514
5Stefan Milles16142220209215
24Johan Smedberg18191920169215
18Gustav Kihlin22201919129215
12Bo Nilsson18112021198918
13Anders Wikström20201518168918
19Åke Johansson19191719148820
3Sten Johansson14171619198521
8Peder Ferngren23181614128322
23Birger Eklund19141621128223
6Bror Eriksson16171321127924
16Emma Hermansson16181914117825
9Joakim Johansson11111418156926
21Krister Ek21101116106827
28Kjell Westman1392228
Riddaren Jonas

Riddaruppvisning

Missa inte förra årets succé när Jonas visar upp sina färdigheter från hästryggen. Ni kommer att få se honom använda både lans, spjut, hjälmkrossare, båge och svärd.

Jonas kommer att ha två uppvisningar under dagen, en kl 10:30 och en kl 12:00.

Om hästen är på humör så kanske barnen kan få prova på hur det är att använda lans från hästryggen.