Deltagare i Sevallamästerskap i veteranplöjning 2014

Deltagarförteckning över de tävlande i veteranplöjning med information om deras respektive traktor och plog.

Nr Namn Ort Traktor År Plog År
1 Arne Eriksson Sala Lanz Bulldog 1942 Arvika, släpplog
2 Bo Johansson Sevalla Bolinder Munktell 230 1956 IH, hydraulplog 1956
3 Bo Nilsson Sevalla Bolinder Munktell 25 1937 Överum, släpplog
4 Bror Eriksson Tortuna Fergusson TED 1954 Fergusson Org, hydraulplog 1954
5 CG Johansson Sevalla Bolinder Munktell 20 1946 Överum, släpplog 1952
6 Christer Ek Orresta Volvo BM Buster 400 1967 Kverneland 2×13, hydraulplog 196x
7 Dick Nilsson Stallarholmen D Man 325 1950 Arvika, släpplog 1952
8 Erik Westerdahl Irsta Mc Cormick 10- 20 1931 Litle Genius, släpplog 1940
9 Hans Rubin Tortuna Volvo T24 1957 Överum, hydraulplog
10 Jan-Eric Johansson Storvik Farmal DGD4 1954 IH, hydraulplog
11 Jimmy Wilhelmsson Dingtuna Allis Chalmers 1946 Allis Chalmers 1-skärig, hydraulplog
12 Johan Smedberg Tillberga Bolinder Munktell 230 1959 IH, hydraulplog 1966
13 Johan Westerdahl Irsta IH Farmal M 1951 IH, släpplog 1957
14 Kjell Westman Heby Bolinder Munktell 20 1945 Överum, släpplog
15 Lennart Nykvist Skultuna Fergusson Grålle 1952 Kverneland, hydraulplog
16 Nicklas Van der Haagen Sala Lanz Bulldog 25:a 1942 Överum, släpplog
17 Per Arne Blomkvist Romfartuna Bolinder Munktell 36 1952 Överum, hydraulplog
18 Per-Erik Hedlöv Möklinta Farmal DGD4 1954 Överum, hydraulplog
19 Roland Johansson Sevalla Bolinder Munktell 230 1960 Kylingstad, hydraulplog 1960
20 Stefan Milles Ransta IH 250 1956 Överum, hydraulplog
21 Sten Johansson Enköping IH W30 1935 IH, släpplog 1953
22 Tomas Pettersson Ludvika Fergusson Grålle 1953 Fergusson, hydraulplog
23 Åke Johansson Sevalla Bolinder Munktell 350 1963 IH, hydraulplog 1956

Deltagare i Sevallamästerskap i veteranplöjning 2013

Startnr Namn Ort Traktor Årsmodell Plog Årsmodell
1 Erik Westerdahl Irsta Mc Cormick 10-20 1931 Litle Genius,släpplog 1940
2 Roger Löthegård Enköping Case C 1937 Case, släpplog 1938
3 Bo Nilsson Sevalla Bolinder Munktell 25 1938 Överum, släpplog
4 Sten Johansson Enköping Mc Cormic 20-35 1944 IH, släpplog
5 Kjell Westman Heby Bolinder Munktell 20 1945 Överum, släpplog 1948
6 Hans Rubin Tortuna Volvo T22 1958 Överum hydral
7 Jimmy Wilhelmsson Dingtuna Allis Chalmers 1946 Allis Chalmers, hydralplog 1946
8 Greger Johansson Sevalla Case C 1946 Överum, släpplog 1950
9 Hugo Hansen Bålsta Bolinder Munktell 10 1947 Överum, släpplog
10 Lennart Nykvist Skultuna Fergusson Grålle 1952 Kverneland, hydralplog
11 Per Arne Blomkvist Romfartuna Bolinder Munktell 36 1952 Överum sesam, hydralplog 1954
12 Jan-Eric Johansson Storvik IH DGD4 1954 IH hydral
13 Åke Johansson Sevalla BM 350 1959 1955
14 Bror Eriksson Tortuna Fergusson TED 1954 Fergusson, hydralplog
15 Bo Johansson Sevalla Bolinder Munktell 230 Viktor 1956 IH, hydralplog 1958
16 Göran Eriksson Strängnäs Porsce Super Normal 1958 IH, hydralplog 1958
17 Johan Westerdahl Irsta Farmall M 1951 IH Hydral 1951
18 Roland Johansson Sevalla Bolinder Munktell 230 1959 Kyllingstad, hydralplog 1960
19 Birger Eklund Tillberga M22 1928 IH hyfral 1954
20 Dick Nilsson Stallarholmen BM 20 1948 Överum släpplog
21 Gunnar Hellkvist Sala Case C m.gengas 1934 Oliver släpplog 1938
22 Johan Smedberg Tillberga BM 350 1965 Kvärneland hydral 1970
23 Björn Johansson Digntuna Volvo T24 1954 Överum hydral 1954
24 Roland Wirenborg Kungsör BM 20 1950 Överum släpplog
25 Hans Örjas Dala-Husby John Deere 1942 John Deere släpplog
26 Arne Eriksson Sala Lanz Bulldog 1942 Arvika släpplog
27 CG Johansson Sevalla BM 2 1946 Överum släpplog

Deltagare i veteranplöjning-SM 2012

Startnr Namn Ort Traktor Årsmodell Plog Årsmodell
1 Alvar Petersson Ålem Steyr 180 1952 Överum Sesam 2*12 1952
2 Åke Johansson Sevalla BM 36 1952 IH 22 1952
3 Dan Lindblom Åland Fordson Major 1954 Sampo 2*13 1954
4 Anders Granath Hökerum Fordson Major 1955 Överum Sefyr 2 skär 1955
5 Pier Cederborg Eksjö Volvo T24 1954 Arvika Bill 1954
6 Curt-Ove Andersson Västerås Fergusson TD 20 1951 Ferguson/Överum 1951
7 Karl-Henrik Larsson Klagstorp Volvo T33 1954 IH 1954
8 Patrik Yxfeldt Katrineholm BM 35 1956 Överum Sesam 1956
9 Fredrik Andersson Nässjö Fergusson Grålle 1955 Kverneland 2*12 plog 1955
10 Birger Eklund Västerås Munktell 22 1928 IH 1928
11 Gösta carlsson Träslövsläge Fordson Major 1957 IH 1957
12 Jan Claesson Vårgårda Fergusson TEA 20 1948 Kyllingstad 12 1948
13 Yngve Palmkvist Huddinge Munktell 25 1938 Överum sefyr 1938
14 Yngve Edvardsson Jönköping Famall M 1952 IH 1952
15 Johan Westerdahl Västerås Famall M 1951 IH 1951
16 Mats Bjökström Katrineholm Munktell BM 20 1946 Överum 1946
17 Harry Lansén Södertälje Ferguson TEA 20 1951 Överum 1951
18 Dane Carlsson Kareby Fergusson Grålle 1950 Kyllingstad 1950
19 Gert-Inge Magnusson Henån Volvo 230 Viktor 1959 Överum Sefyr 1959
20 Johan Gustavsson Boxholm BM Viktor 1956 Kverneland Hydrein MA 1956
21 Ulf Petersson Stoby Munktell BM 20 1949 Arvika TA 214-14 1949
22 Dick Nilsson Stallarholmen Man AS 325 1950 Arvika 2*12 1950
23 Bengt Rogestam Linköping Famall EMD 50 1954 IH Plog 1954
24 Hans Nilsson Vimmerby Fergusson 1954 Kverneland 1954

Deltagare i hästplöjning-SM 2012

Startnr Namn Ort Hästar Ras Plog
1 Roland Wirenborg Kungsör Vari & Vilde Nordsvenskar Överum
2 Pär Eriksson Katrineholm Pluto & Rubin Ardenner Överum
3 Bruno Elmelid Svenljunga Julle & Lea Ardenner Överum Viginia
4 Lars Jansson Fellingsbro Karbin & Milenium Ardenner Överum
5 Mats Norell Dala Husby Sent & Rana Nordsvenskar Överum
6 Linus Elmelid Svenljunga Likör & Ville Ardenner
7 Göran Rohdén Nösund Torp-Giuta & Zaron Nordsvenskar Överum Vulcan
8 Göran Johansson Tranås Julia & Evita Nordsvenskar Överum
9 Tobias Sandahl Tävelsås Hillman & Elveligutten Nordsvenskar Överum
10 Mats Thomsson Löbberöd Bovar & Luringen Nordsvensk & Dölehäst
11 Sigvard Gustavsson Vittsjö Torp-Sund & Torp-Unita Nordsvenskar Överum
12 Johan Eriksson Bettna Rubin & Fredrik Ardenner Arvika

Deltagare i Sevallamästerskap i veteranplöjning 2012

Startnr Namn Ort Traktor Årsmodell Plog Årsmodell
1 Erik Westerdahl Irsta Mc Cormick 10- 20 1931 Litle Genius, släpplog 1940
2 Roger Löthegård Enköping Case C 1937 Case, släpplog 1938
3 Bo Nilzon Västerås Bolinder Munktell 25 1938 Överum, släpplog
4 Nicklas Van der Haagen Sala Lanz Bulldog 25 1942 Överum, släpplog
5 Sten Johansson Enköping Volvo T41 Hesselman 1944 IH, släpplog
6 Kjell Westman Heby Bolinder Munktell 20 1945 Överum, släpplog 1948
7 Carl-Gustav Johansson Sevalla Bolinder Munktell 2 1946 Överum, släpplog 1950
8 Jimmy Wilhelmsson Dingtuna Allis Chalmers 1946 Allis Chalmers, hydralplog 1946
10 Ingvar Karlsson Ekolsund Bolinder Munktell 20 1947 Arvika, släpplog 1940-tal
11 Hugo Hansen Bålsta Bolinder Munktell 10 1947 Överum, släpplog
12 Lennart Nykvist Skultuna Fergusson Grålle 1952 Kverneland, hydralplog
13 Per Arne Blomkvist Romfartuna Bolinder Munktell 36 1952 Överum sesam, hydralplog 1954
14 Jan- Eric Johansson Storvik Fergusson Grålle 1952 Kvärneland, hydralplog 1960
15 Tomas Pettersson Ludvika Fergusson Grålle TED 1953 Fergusson, hydralplog 1953
16 Bror Eriksson Tortuna Fergusson TED 1954 Fergusson, hydralplog
17 Bo Johansson Sevalla Bolinder Munktell 230 Viktor 1956 IH, hydralplog 1958
18 Göran Eriksson Strängnäs Porsce Super Normal 1958 IH, hydralplog 1958
19 Tommy Johansson Sevalla Bolinder Munktell 230 Viktor 1959 IH, hydralplog 1959
20 Roland Johansson Sevalla Bolinder Munktell 350 Boxer 1961 Kyllingstad, hydralplog 1960
21 Lena Nykvist Sevalla Bolinder Munktell 430 1971 Kyllingstad, hydralplog 1960

Deltagare i Sevallamästerskap i veteranplöjning 2011

Deltagare

Startnummer 1- 25 deltar i tävlingsplöjningen och startnumren 30-36 endast uppvisningsplöjer eller ställer ut.

Tävlingstraktorerna har fått startnummer efter ålder, där startnummer 1 är äldst i tävlingsgrenen, lika så i utställningsklassen.

Namn Traktor Årsmodell Startnummer
Curt Andersson Ferguson Grålle 1951 15
Kent Bertilsson BM 20 1948 13
Bertil Ekblom Fordson Major 1951 32
Birger Eklund Munktell ME22 1928 1
Lars Elander BM 20 1947 12
Bror Ericsson Ferguson Grålle 1954 19
Arne Eriksson Lanz Bulldog 45 1958 8
Kjell Eriksson BM Viktor 1958 35
Patrik Frisk Ferguson Guldkalv 1957 34
Hugo Hansen Bm 10 1947 11
Gunnar Hellkvist Case C 1934 2
Bo Johansson BM Viktor 1957 23
Carl-Gustav Johansson Munktell BM 2 1940 7
Greger Johansson Case D 1938 6
Jan-Erik Johansson Farmal Dgd 4 1954 20
Marie Johansson Ferguson MF 35 1958 36
Roland Johansson BM Volvo Boxer 1962 25
Sten Johansson McCormick W30 1935 3
Åke Johansson David Brown 25 1954 18
Kalle Lundberg Ford 9N 1940 30
Roger Löthegår Case C 1937 4
Bo Nihlzon BM 25 1938 5
Lennart Nykvist Ferguson Grålle 1952 16
Bo Ohlsson Ferguson TED20 1953 33
Ole Olsen Massey Harris P812 1955 22
Tomas Pettersson Ferguson Grålle 1954 21
Hans Rubin Volvo T24 1952 17
Sture Söderlund David Brown D40 1958 24
Nicklas Van der Haagen Lanz Bulldog 25 1939 31
Johan Westerdahl I H Farmal M 1951 14
Kjell Westman BM 20 1946 10
Jimmy Wilhemson Allis Chalmers 1946 9

Deltagare i Sevallamästerskap i veteranplöjning 2009

Startnummer 1 till 29 deltar i tävlingsplöjningen medan startnumren 30 – 38 deltar i uppvisningsplöjningen.

Tävlingstraktorerna har fått nummer efter ålder, startnummer 1 är äldst från 1928 medan yngsta traktorn är från 1962.

Äldsta traktorn är från 1917 och uppvisningsplöjer.

Årsmodeller 1928 – 1939

1 Birger Eklund Hällby ME 22 1928 Överumsplog 54
2 Gunnar Hellqvist Sala Case C med gengas 1934 Arvika 212 1953
3 Sten Johansson Enköping Oliver Hart-Parr 18-28 1937 International Harvester
eller McCormick W30-Deering 1935 International Harvester
4 Roger Lötegård Bred Case C 1937 Case-plog 1938
5 Greger Johansson Sevalla Case D 1937 Case 1938 släpplog
6 Arne Eriksson Gullvalla Lanz Bulldog 1939 Arvikaplog

Årsmodeller 1940 – 1949

7 Carl-Gustav Johansson Sevalla BM2 1946 Överums släpplog
8 Lars Elander Sevalla Bolinder Munktell BM20 1947 Arvika 1952
9 Tomas Wahlberg Östhammar Bolinder Munktell BM10 1948 Fiskars hydraulplog
10 Jimmy Wilhelmsson Dingtuna Allis Chalmers B Special 1948 Allis Chalm. 1948 hydra. 1 skär

Årsmodeller 1950 – 1959

11 Curt Andersson Tortuna Ferguson TED 20 grålle 1951 Fergusons/Överum
12 Filip Ingmarsson Romfartuna Ferguson TED 20 grålle 1952 Fergusonplog
13 Per-Arne Blomkvist Skultuna Bolinder Munktell BM 36 1952 Överum hydraulplog
15 Åke Johansson Sevalla David Brown 25 1953 Överumsplog
16 Bror Eriksson Tortuna Ferguson TED 20 grålle 1954 Ferguson-plog
18 Björn Johansson Dingtuna Volvo T24 1956 Överum buren plog 1954
19 Bengt Johansson Romfartuna Massey-Ferguson MF35 1957 Kverneland hydraul
20 Bo Nihlzon Badelunda Bolinder Munktell BM Victor 230 1957 Kverneland hydraul
21 Göran Eriksson Fogdö Porsche Super Normal 1957 International Harvester 1959 hydraulplog
22 Bo Johansson Sevalla Fordson Power Major 1958 International Harvester 1959
23 Sture Söderlund Dingtuna David Brown 40D 1958 Kvernelamd hydraulplog -58

Årsmodeller 1960 – 1962

24 Roland Johansson Sevalla Bolinder Munktell BM Boxer 350 1962 Kyleingstadsplog

Årsmodeller 1970 – 1979

Ungdomar som börjar få veteranstämpel

25 Jan-Eric Johansson Storvik Bolinder Munktell BM 430 1972 International Harvester 1958

Plöjer utanför tävlan eller ställer ut. Årsmodell 1917 – 1966

30 Munktellmuseet Eskilstuna Munktells 20-24 1917
31 Bertil Ekblom Sevalla Fordson Major, högväxlad 1951
32 Fredrik Johansson Hubbo Deutz F3L 1952
33 Magnus Claesson Tortuna Ferguson Te 20 Grålle 1952 Fergusonsplog
34 Claes-Göran Claesson Tortuna Volvo T24 1952 Överums hydraulplog
35 Ole Olson Vikbo Ponny 1955
36 Marie Johansson Ransta Fergusson 35 1958
37 Torsten Karlsson Sevalla Bolinder Munktell BM Boxer 350 1959 Kverneland hydraulplog
38 Per Svanbäck Tortuna Nuffield 4/60 1963 Överums släpplog
39 Per Arne Pettersson Heby Volvo T400 Buster 1966 Överums 2-skärig plog
40 Johan Smedberg Hubbo Bolinder Munktell BM Boxer 350 1966

Deltagare i Sevallamästerskap i veteranplöjning 2008

Startnummer 1 till 29 deltar i tävlingsplöjningen medan startnumren 30 – 38 deltar i uppvisningsplöjningen.

Tävlingstraktorerna har fått nummer efter ålder, startnummer 1 är äldst från 1928 medan yngsta traktorn är från 1962.

Objekt som skall säljas på auktion har nummer 40-51, se objektsbeskrivningarna.

Årsmodeller 1928 – 1938

1 Birger Eklund Hällby ME 22 1928 International Harvester 1945
2 Sten Johansson Enköping Oliver Hart-Parr 18-28 1935 International Harvester
3 Gunnar Hellqvist Sala Oliver 35 1938 Arvika 1953
4 Leif Lindborg Björksta IH McCormick-Deering 10-20 1938 Arvika 50-tal

Årsmodeller 1940 – 1949

5 Carl-Gustav Johansson Sevalla BM2 1946 Överums släpplog
6 Greger Johansson Sevalla Case D 1946 Överums släpplog
7 Jimmy Wilhelmsson Dingtuna Allis Chalmers B Special 1946 Enskärig plog
8 Lars Elander Sevalla Bolinder Munktell BM20 1947 Arvika 1952
9 Per Johansson Västerås Bolinder Munktell BM10 1948 Fiskars-plog
10 Eric Johansson Biskopskulla Ferguson TEA 20 “grålle” 1949 Ferguson 1948
11 Tomas Wahlberg Östhammar Ferguson TEA 20 “grålle” 1949 Överrum

Årsmodeller 1950 – 1959

12 Curt Andersson Tortuna Ferguson TED 20 grålle 1951 Fergusons/Överum
13 Per- Arne Blomkvist Skultuna BM 36 1952 Överum hydraul
14 Åke Johansson Sevalla David Brown 25 1953 Överums-plog
15 Bror Eriksson Tortuna Ferguson TED 20 grålle 1954 Ferguson-plog
16 Per-Eric Hedlöf Möklinta IH Farmal DGD4 1954 IH-plog S203
17 Sven-Erik Moberg Strömsholm Ferguson Diesel 1954 Ferguson
18 Johan Westerdahl Kusta Irsta IH Farmal M International Harvester bogs.
19 Björn Johansson Dingtuna Volvo T24 1956 Överum buren 1950
20 Jan Johansson Biskopskulla Volvo T24 1956 Överum Sesam junior 214 BL
21 Bengt Johansson Romfartuna Massey-Ferguson MF35 1957 Kverneland hydraul
22 Göran Eriksson Fogdö Porsche Super Normal 1957 IH-59 hydraul
23 Bo Nihlzon Hökåsen BM Victor 230 1957 Kverneland hydraul
24 Bo Johansson Sevalla Fordson Power Major 1958 International Harvester 1959
25 Sture Söderlund Dingtuna David Brown 40D 1958 Överums-plog
26 Torsten Karlsson Sevalla BM Boxer 350 1959 Kverneland hydraul

Årsmodeller 1960 – 1962

27 Erik Brunfelter Tortuna BM Boxer 350 1962 IH-59 hydraul
28 Jan-Eric Johansson Storvik Nuffield 4/60 1962 Överum 3-skärig
29 Roland Johansson Sevalla BM Boxer 350 1962 Kyleingstad

Plöjer utanför tävlan eller ställer ut. Årsmodell 1934 – 1962

30 Hans Ahlström Västerås Lanz 20 Bulldog 1939
31 Bertil Ekblom Sevalla Fordson Major, högväxlad 1951
32 Fredrik Johansson Hubbo Deutz F3L 1952
33 Henry Eriksson Örsundsbro Volvo T25 1954 Arvika Automat 59-60
34 Axel Lundholm Romfartuna David Brown 34 D 1956 Kyleingstad
35 Jimmy Wilhelmsson Dingtuna GMW D-45 / Thornag Last 1962
36 Gunnar Hörnberg Ramnäs Självgående slåttermaskin
37 Gunnar Hellqvist Sala Case C med gengas 1934