Invigning av kyrkstigen 13/6

Sevalla Hembygdsförening anordnar invigning av den renoverade och uppfräschade kyrkstigen!

Välkomna till kyrkstigens början som är i hagen bredvid Jan-Olov och Veiny i Kylösa 3. Datum: 13 juni

Vi startar kl. 11.00 med att Jan-Olov Johansson berättar historien bakom kyrkstigen och därefter invigningstalar landshövding Minoo Akhtarzand samt klipper band.

Ta med kaffekorgen som intas i naturen på behagligt coronaavstånd. För de som önskar så promenerar vi till Björk-Stinas soffa under guidning av Jan-Olov.

OBS: På grund av restriktioner kring folksamlingar (Max 50 st) behöver vi din och medföljandes anmälan på sevallanytt@sevallasocken.se eller ring 070-302 25 99 (Marita L).

Det är “först till kvarn” som gäller eftersom vi är tvungna till att begränsa antalet.

VARMT VÄLKOMMEN!!

Vill du sälja något på veteranplöjningen?

Har du något som du vill sälja och vill göra det på Sevalladagen med veteranplöjning? Det kan till exempel vara egenproducerade varor eller om du vill ha ett loppisbord. Är du privatperson ta kontakt med Elisabeth Spillman på telefonnummer 070-7303552 och berätta vad du avser att sälja och hur stor yta du behöver. Säljer du i egenskap av privatperson så kostar det 100 kr om du är utomsocknes och är du Sevallabo är det kostnadsfritt.

Anmälan till veteranplöjning 2019-09-21 i Sevalla

Är du redo att anta utmaningen och vara med och tävlingsplöja i Sevalla? Eller vill du vara med och prova på att plöja och inte delta i tävlingen? Nu har du chansen. Tävlingsplöjningen i Sevalla är en kvaltävling för dig som är bosatt i Västmanland eller Uppland till SM i veteranplöjning 2019. Ta kontakt med Bo Johansson på telefonnummer 070-5219126 eller 021-62081 som tar emot anmälningar fram till den 26 augusti. Om du inte varit med tidigare så är det bra om du har information om ditt ekipage nära till hands. Vi vill ha uppgifter om din traktor, traktorns årsmodell, plog, plogtyp och plogens årsmodell för programmet. Välkommen och lycka till! Här hittar du mer information om Sevalladagen med veterantraktorplöjning!

Uppstartsmöten för fiber

Under den andra halvan av november kommer Fibra att gå ut med ett utskick till samtliga fastighetsägare som kommer att bli anslutna kring årsskiftet om uppstartsmöte.

Observera att delar av  projektet är något försenat, så vi förstår så handlar det om området kring Tillberga by och norrut. Se https://www.fibra.se/sevallakampanj/ där det finns en karta över området. 

Det kommer att vara två möten ett den 5 december och ett den 6 december i Sevalla Bygdegård.

Från Fibra kommer Anna Blomberg och Jocke Eriksson som kan besvara frågor om tjänster och leverantörer. De kommer även ta med Joel från Jowork som kan berätta om hur man kan tänka för att sprida Internet inom sin fastighet.

Fibra vill gärna ha in information om dina frågor på förhand så att de kan förbereda sig för att kunna hjälpa dig på ett bra sätt inför inkopplingen. Så i det utskick man får kommer det att finnas en mejladress där man innan mötet kan skicka in frågor.

Logotyp för Veteranplöjning i Sevalla

Resultat i Sevallamästerskapen

Här finns poängbedömningen från samtliga moment för alla plöjare från helgens tävling i veteranplöjning i Sevalla.

StartnrNamnÖppningsfåraRyggÖvrig plöjningI- och urtagSlutfåraSummaPlacering
4Dick Nilsson24242321201121
2Per-Arne Blomkvist22252523171121
11Bo Johansson25212418221103
7Hans Rubin26202123191094
22Erik Westerdahl25242324131094
17Göran Eriksson25202021221086
25Lennart Nykvist18252322181067
26Christer Lundkvist17242325161058
14Leif Linderborg26242318141058
15Jan-Eric Johansson271517192510310
20Roland Johansson211623222110310
1Roger Lötegård24211916189812
27Patrik Frisk25122419189812
10Kurt Andersson12212119229514
5Stefan Milles16142220209215
24Johan Smedberg18191920169215
18Gustav Kihlin22201919129215
12Bo Nilsson18112021198918
13Anders Wikström20201518168918
19Åke Johansson19191719148820
3Sten Johansson14171619198521
8Peder Ferngren23181614128322
23Birger Eklund19141621128223
6Bror Eriksson16171321127924
16Emma Hermansson16181914117825
9Joakim Johansson11111418156926
21Krister Ek21101116106827
28Kjell Westman1392228
Riddaren Jonas

Riddaruppvisning

Missa inte förra årets succé när Jonas visar upp sina färdigheter från hästryggen. Ni kommer att få se honom använda både lans, spjut, hjälmkrossare, båge och svärd.

Jonas kommer att ha två uppvisningar under dagen, en kl 10:30 och en kl 12:00.

Om hästen är på humör så kanske barnen kan få prova på hur det är att använda lans från hästryggen.

Logotyp för Veteranplöjning i Sevalla

Program för Sevalladagen med veteranplöjning

Observera att programmet är preliminärt och kan komma att ändras.

Dagens hållpunkter
10.00 Sevalla veteranplöjning öppnar
10.15 Sevallakören sjunger
10.30 Riddaruppvisning
11.00 Domarna går igenom tävlingsregler
11.30 Starten – plogarna i marken
12.00 Riddaruppvisning
13.00 Galoppuppvisning
13.30 Visning hur man vässade störar förr
ca 14.00 Prisutdelning till årets vinnare i plöjtävlingen, tipspromenad & val av årets plöjboy-/girl

Pågår hela dagen

Åka traktor med vagn på området
Ponnyridning (vid riddaruppvisningen)
Demonstration av plöjning med häst
Klappa djur (kalvar, får, grisar)
Mat- och fikatältet har öppet
Visning av miniatyr-traktormodeller
Brända mandlar

Yxkastning
Utställartält
Hoppborg
Fiskedamm
Tipspromenad
Klättertraktor
Loppisbord