Logotyp för Veteranplöjning i Sevalla

Resultat i Sevallamästerskapen

Här finns poängbedömningen från samtliga moment för alla plöjare från helgens tävling i veteranplöjning i Sevalla.

StartnrNamnÖppningsfåraRyggÖvrig plöjningI- och urtagSlutfåraSummaPlacering
4Dick Nilsson24242321201121
2Per-Arne Blomkvist22252523171121
11Bo Johansson25212418221103
7Hans Rubin26202123191094
22Erik Westerdahl25242324131094
17Göran Eriksson25202021221086
25Lennart Nykvist18252322181067
26Christer Lundkvist17242325161058
14Leif Linderborg26242318141058
15Jan-Eric Johansson271517192510310
20Roland Johansson211623222110310
1Roger Lötegård24211916189812
27Patrik Frisk25122419189812
10Kurt Andersson12212119229514
5Stefan Milles16142220209215
24Johan Smedberg18191920169215
18Gustav Kihlin22201919129215
12Bo Nilsson18112021198918
13Anders Wikström20201518168918
19Åke Johansson19191719148820
3Sten Johansson14171619198521
8Peder Ferngren23181614128322
23Birger Eklund19141621128223
6Bror Eriksson16171321127924
16Emma Hermansson16181914117825
9Joakim Johansson11111418156926
21Krister Ek21101116106827
28Kjell Westman1392228
Logotyp för Veteranplöjning i Sevalla

Program för Sevalladagen med veteranplöjning

Observera att programmet är preliminärt och kan komma att ändras.

Dagens hållpunkter
10.00 Sevalla veteranplöjning öppnar
10.15 Sevallakören sjunger
10.30 Riddaruppvisning
11.00 Domarna går igenom tävlingsregler
11.30 Starten – plogarna i marken
12.00 Riddaruppvisning
13.00 Galoppuppvisning
13.30 Visning hur man vässade störar förr
ca 14.00 Prisutdelning till årets vinnare i plöjtävlingen, tipspromenad & val av årets plöjboy-/girl

Pågår hela dagen

Åka traktor med vagn på området
Ponnyridning (vid riddaruppvisningen)
Demonstration av plöjning med häst
Klappa djur (kalvar, får, grisar)
Mat- och fikatältet har öppet
Visning av miniatyr-traktormodeller
Brända mandlar

Yxkastning
Utställartält
Hoppborg
Fiskedamm
Tipspromenad
Klättertraktor
Loppisbord

 

Logotyp för Veteranplöjning i Sevalla

Deltagare i veteranplöjning 2018

Deltagar förteckning över de tävlande i veteranplöjning med information om deras respektive traktor och plog.

Startnr Namn Ort Traktor Årsmodell Plog Årsmodell
1 Roger Lötegård Enköping Case C 1937 Case, släpplog 1938
2 Per-Arne Blomqvist Romfartuna BM 36 1956 Överum, hydraulplog 1957
3 Sten Johansson Enköping Mc Cormick W 30 1935 IH, släpplog 1953
4 Dick Nilsson Stallarholmen BM 20 1948 Överum, släpplog 1952
5 Stefan Milles Ransta IH 250 1956 Överum, hydraulplog 1960
6 Bror Eriksson Tortuna Fergusson TED 1954 Fergusson, hydraulplog 1954
7 Per Andersson Fjärdhundra Bolinder Munktell 350 Boxer 1966 Överum, hydraulplog 1980
8 Melker Sjöberg Uppsala John Deer 830 1958 John Deer, släpplog 1958
9 Claes-Göran Claesson Tortuna BM 230 1960 Överum, hydraulplog 1960
10 Kurt Andersson Tortuna Grålle 1951 Kverneland, hydraulplog 1960
11 Bo Johansson Sevalla Bolinder Munktell 230 1956 IH, hydraulplog 1956
12 Bo Nilsson Hökåsen BM 430 1972 I-H, hydraulplog 1957
13 Anders Vikström Heby Bolinder Munktell 350 1967 Överum, hydraulplog 1979
14 Tomas Pettersson Ludvika Fergusson Grålle 1952 Fergusson, hydraulplog 1954
15 Jan-Eric Johansson Storvik I-H 1954 IH, hydraulplog 1956
16 Emma Hermansson Viggby Grålle 1952 Fergusson, hydraulplog 1954
17 Göran Eriksson Strängnäs Porsche 1958 I-H, hydraulplog 1957
18 Arne Eriksson Sala Land Bulldog 1939 Arvika, släpplog  
19 Åke Johansson Sevalla BM Viktor 230 1959 Överum, hydraulplog  
20 Roland Johansson Sevalla Bolinder Munktell 350 1961 Kylingstad, hydraulplog 1960
21 Anders Sätterberg Ekolsund Bolinder Munktell 350 1965 Överum, hydraulplog 1974
22 Erik Westerdal Irsta Mc Cormick 10-20, Little G 1931 I-H, släpplog 1940
23 Birger Eklund Tillberga Munktell ME 22 1928 I-H, släpplog 1956
24 Johan Smedberg Tillberga Bolinder Munktell 230 1957 IH, hydraulplog 1958
25 Lennart Nykvist Skultuna Fergusson Grålle 1952 Fergusson, hydraulplog 1954
26 Christer Lundkvist Västerås BM 36 1956 Överum, hydraulplog 1956
27 Ove Jonsson Tärnsjö BM 21 1952 Överum, hydraulplog 1955
28 Kjell Westman Heby BM 20 1945 Överum, släpplog 1948
29 Nick Vän der Hagen Sala Land Bulldog 1942 Överum, släpplog  
30 Joakim Johansson Ransta BM 230 1956 Överum, hydraulplog 1956
31 Leif Linderborg Björksta Mc Cormic Deering 10-20 1938    
32 Gustav Kihlin Björksta David Brown cropmaster 1952    
33 Krister Ek Björksta BM 230 1956    
34 Patrik Frisk Tortuna Volvo BM Buster 400 1969    
Logotyp för Veteranplöjning i Sevalla

Hitta till veteranplöjningen i Sevalla 2018

Är du osäker på hur du hittar till var traktorerna kommer att göra upp i veteranplöjning i år så ser du det på kartan nedanför. Kan du inte se kartan på sidan kan du öppna kartan här.

Kartan har funktioner för att få fram en vägbeskrivning. Det finns upplagda rutter för navigering från Västerås, Enköping och Sala men det går även att få fram navigering från valfri plats.

För att få fram de färdiga vägbeskrivningar så klicka på ikonen  uppe till höger. Då visas en meny med färdiga alternativ från Västerås, Enköping och Sala. Välj det alternativ som passar dig bäst genom att klicka på alternativet för att se färdvägen.

Vill du ha navigeringsinstruktioner från valfri plats, exempelvis genom Google Maps i mobilen, så klicka på parkeringssymbolen och sedan på symbolen uppe till höger i den meny som visas. Då öppnas Google Maps, välj då ‘Din position’ alternativt så skriver du in din adress i sökrutan för din startposition. Gör sedan som vanligt för att påbörja navigering i med Google Maps.

Logotyp för Veteranplöjning i Sevalla

Anmälan till veteranplöjning 2018

Är du redo att anta utmaningen och vara med och tävlingsplöja i Sevalla? Eller vill du vara med och prova på att plöja och inte delta i tävlingen? Nu har du chansen.

Tävlingsplöjningen i Sevalla är en kvaltävling för dig som är bosatt i Västmanland eller Uppland till SM i veteranplöjning 2019.

Ta kontakt med Bo Johansson på telefonnummer 070-5219126 eller 021-62081 som tar emot anmälningar fram till den 26 augusti.

Om du inte varit med tidigare så är det bra om du har information om ditt ekipage nära till hands. Vi vill ha uppgifter om din traktor, traktorns årsmodell, plog, plogtyp och plogens årsmodell för programmet.

Välkommen och lycka till!

Logotyp för Veteranplöjning i Sevalla

Deltagare i veteranplöjning 2017

Förteckning över de tävlande i veteranplöjning med information om deras respektive traktor och plog.

Startnr Namn Ort Traktor Årsmodell Plog Årsmodell
1 Emma Hermansson Viggby Grålle 1952 Fergusson, hydraulplog 1954
2 Anders Sätterberg Ekolsund Bolinder Munktell 350 1965 Överum, hydraulplog 1974
3 Melker Sjöberg Uppsala John Deere 830 1958 John Deere, släpplog 1958
4 Hans Rubin Tortuna Volvo T24 1954 Överum, hydraulplog 1956
5 Bo Nilsson Hökåsen BM 430 1972 I-H, hydraulplog 1957
6 Roland Johansson Sevalla Bolinder Munktell 350 1961 Kylingstad, hydraulplog 1960
7 Birger Eklund Tillberga Munktell ME 22 1928 I-H, släpplog 1956
8 Per Arne Blomkvist Romfartuna BM 36 1956 Överum, hydraulplog 1957
9 Ylva Eriksson Borlänge Mc Cormick 1946 ej angivet, släpplog ej angiv
10 Roger Lötegård Enköping Case C 1937 Case, släpplog 1938
11 Jan-Eric Johansson Storvik I-H 1954 IH, hydraulplog 1956
12 Åke Johansson Sevalla BM Viktor 230 1959 Överum, hydraulplog ej angiv
13 Stefan Milles Ransta IH 250 1956 Överum, hydraulplog 1960
14 Tomas Pettersson Ludvika Fergusson Grålle 1952 Fergusson, hydraulplog 1954
15 Johan Westerdal Irsta I-H Farmal M 1951 I-H, släpplog 1957
16 Dick Nilsson Stallarholmen BM 20 1948 Överum, släpplog 1952
17 Johan Smedberg Tillberga Bolinder Munktell 230 1957 IH, hydraulplog 1958
18 Kurt Andersson Tortuna Grålle 1951 Kverneland, hydraulplog 1960
19 Bo Johansson Sevalla Bolinder Munktell 230 1956 IH, hydraulplog 1956
20 Sten Johansson Enköping Mc Cormick W 30 1935 IH, släpplog 1953
21 Göran Eriksson Strängnäs Porsche 1958 I-H, hydraulplog 1957
22 Anders Vikström Heby Bolinder Munktell 350 1967 Överum, hydraulplog 1979
23 Erik Westerdal Irsta Mc Cormick 10-20, Little G 1931 I-H, släpplog 1940
24 Per Andersson Fjärdhundra Bolinder Munktell 350 Boxer 1966 Överum, hydraulplog 1980
25 Lennart Nykvist Skultuna Fergusson Grålle 1952 Fergusson, hydraulplog 1954
26 Christer Lundkvist Västerås BM 36 1956 Överum, hydraulplog 1956
Logotyp för Veteranplöjning i Sevalla

Hitta till veteranplöjning i Sevalla 2017

Är du osäker på hur du hittar till var traktorerna kommer att göra upp i veteranplöjning i år så ser du det på kartan nedanför.

Kartan har funktioner för att få fram en vägbeskrivning. Det finns upplagda rutter för navigering från Västerås, Enköping och Sala men det går även att få fram navigering från valfri plats.

För att få fram de färdiga vägbeskrivningar så klicka på ikonen  uppe till höger. Då visas en meny med färdiga alternativ från Västerås, Enköping och Sala. Välj det alternativ som passar dig bäst genom att klicka på alternativet för att se färdvägen.

Vill du ha navigeringsinstruktioner från valfri plats, exempelvis genom Google Maps i mobilen, så klicka på parkeringssymbolen och sedan på symbolen uppe till höger i den meny som visas. Då öppnas Google Maps, välj då ‘Din position’ alternativt så skriver du in din adress i sökrutan för din startposition. Gör sedan som vanligt för att påbörja navigering i med Google Maps.

Logotyp för Veteranplöjning i Sevalla

Program för Sevalladagen med veteranplöjning 2017

Observera att programmet är preliminärt och kan komma att ändras.

Dagens hållpunkter
10:00 Sevallas veteranplöjning öppnar portarna
10:30-10:50 Riddaren Jonas bjuder på uppvisning
11:00-11:45 Prova-på ridning med lans
11:00- Plöjarna presenteras
11:30 Plöjningen startar
12:00-12:20 Riddaren Jonas bjuder på uppvisning
10:30-10:50 Prova-på ridning med lans
ca 14:00 Prisutdelning

Vi kommer även under dagen att få se Jonas Pettersson från Surahammars Ryttarförening riddaruppvisning, där vi hoppas få se Jonas visa upp sina färdigheter med svärd och lans från hästryggen. Barn kan även efter uppvisningen få provrida på hästen.

Runt plöjarenan kommer man att fritt kunna åka traktor och vagn eller mot en mindre avgift få åka i en hästvagn från Russ Alltjänst.

Under hela dagen kommer Sevalla bygdegårdsförening att servera hamburgare, korv, dricka, kaffe och fikabröd. Det finns även ett vegetariskt alternativ.

Logotyp för Veteranplöjning i Sevalla

Resultat i Sevallamästerskap 2016

Är du nyfiken på resultaten per län så finns hittar du dom här för Västmanland respektive Uppland.

Placering Namn Öppningsfåra Rygg Övrig plöjning I- och urtag Slutfåra Summa
1 Bo Johansson 22 23 23 19 20 107
2 Roland Johansson 23 18 23 21 19 104
3 Per Andersson 23 19 20 18 18 98
4 Alvar Andersson 22 20 18 17 17 94
5 Dick Nilsson 14 21 20 21 17 93
6 Bo Nilsson 17 22 18 18 14 89
7 Erik Westerdahl 15 18 18 20 16 87
8 Jan-Eric Johansson 18 17 19 15 14 83
9 Birger Eklund 16 16 17 17 16 82
10 Joacim Johansson 20 15 16 16 9 76
10 Melker Sjöberg 18 15 16 15 12 76
12 Stefan Milles 14 15 15 18 13 75
13 Åke Johansson 13 14 17 17 13 74
14 Kurt Andersson 15 12 14 18 14 73
15 Johan Smedberg 16 14 14 14 10 68
16 Emma Hermansson 12 11 15 17 12 67
17 Bror Eriksson 11 10 14 14 17 66
18 Arne Eriksson 11 10 14 17 12 64
19 Anders Vikström 5 16 16 14 12 63
19 Johan Westerdahl 10 9 14 17 13 63
21 Tomas Pettersson 9 12 15 8 11 55
22 Jimmy Wilhelmsson 13 7 8 21 5 54
22 Kjell Westman 17 6 9 13 9 54
24 Sten Johansson 11 9 15 10 7 52
25 Per Arne Blomkvist 7 7 12 16 9 51
26 Bengt Aldén 5 7 5 15 9 41
27 Roger Lötegård 10 4 0 0 0 14