Utställare Sevalladagen 2015

Följande företag och organisationer kommer att finnas på plats under Sevalladagen. Passa på att besöka utställarna.

Utställare
Pontus Widen Maskiner AB
Bil och Traktor Service
Holmen
Mellanskog
Länsförsäkringar
Danske Bank
Munktell Museet
Rödfärgarna
Handelns Hus/Skultunabladet

Vill du vara med och ställa ut under dagen, kontakta Magnus Nilsson med e-post på adressen magnus.sevalla@gmail.com.

Deltagare i Sevallamästerskap i veteranplöjning 2015

Förteckning över de tävlande i veteranplöjning med information om deras respektive traktor och plog.

Nr Namn Ort Traktor År Plog År
1 Birger Eklund Tillberga Munktell ME 22 1928 Oliver, släpplog 1935
2 Björn Johansson Dingtuna Volvo T22 1954 Överum, hydraulplog 1956
3 Emma Hermansson Viggby Grålle 1954 Grålle, hydraulplog 1954
4 Göran Eriksson Strängnäs Porsce Super Normal 1958 IH, hydraulplog 1958
5 Joacim Johansson Ransta Bolinder Munktell 230 1956 Överum, hydraulplog 1956
6 Kurt Andersson Tortuna Grålle 1951 Kverneland 1960
7 Sven Jansson Volvo Krabat 1956 ej angivet, hydraulplog
8 Tomas Pettersson Ludvika Fergusson Grålle 1953 Fergusson, hydraulplog
9 Sten Johansson Enköping Cormick W 30 1935 IH, släpplog 1953
10 Stefan Milles Ransta IH 250 1956 Överum, hydraulplog
11 Roland Johansson Sevalla Bolinder Munktell 320 Boxer 1961 Kylingstad, hydraulplog 1960
12 Per-Erik Hedlöv Möklinta Farmal DGD4 1954 Överum, hydraulplog
13 Per Arne Blomkvist Romfartuna Bolinder Munktell 36 1956 Överum, hydraulplog
14 Nicklas Van der Haagen Sala Lanz Bulldog 25:a 1942 Överum, släpplog
15 Lennart Nykvist Skultuna Fergusson Grålle 1952 Original el Kverneland, hydraulplog
16 Kjell Westman Heby Bolinder Munktell 20 1945 Överum, släpplog 1948
17 Johan Westerdahl Irsta IH Farmal M 1951 IH, släpplog 1957
18 Johan Smedberg Tillberga Bolinder Munktell 230 1956 IH, hydraulplog 1966
19 Jimmy Wilhelmsson Dingtuna Allis Chalmers 1946 Allis Chalmers 1-skärig, hydraulplog
20 Jan-Eric Johansson Sevalla Farmal DGD-4 1954 IH, hydraulplog 1956
21 Hans Rubin Tortuna Volvo T24 1957 Överum tvåskärig, hydraulplog
22 Erik Westerdahl Irsta Mc Cormick 10-20, Litle G 1931 Litle Genius, släpplog 1940
23 Dick Nilsson Stallarholmen D Man 325 1950 Arvika, släpplog 1952
24 Christer Ek Orresta Volvo BM Buster 400 1967 Kverneland 2×13, hydraulplog 196x
25 Bror Eriksson Tortuna Fergusson TED 1954 Fergusson Org, hydraulplog 1954
26 Bo Nilsson Sevalla Grålle 1952 Överum, hydraulplog 1954
27 Bo Johansson Sevalla Bolinder Munktell 230 1956 IH, hydraulplog 1956
28 Arne Eriksson Sala Lanz Bulldog 1939 Arvika, släpplog

Resultat i veteranplöjning 2014

Nu har vi ett resultat och en vinnare i veteranplöjning 2014, vinnaren i år är Erik Westerdahl. Vi på sevallasocken.se säger grattis till Erik.

Placering Namn Öppnings- fåra Rygg Nummer skylt Övrig plöjning I- och urtag Slutfåra Summa
1 Erik Westerdahl 10 19 20 19 18 19 105
2 Dick Nilsson 14 17 20 18 18 17 104
3 Bo Johansson 13 19 20 16 18 17 103
4 Roland Johansson 17 19 20 18 16 12 102
5 Christer Ek 14 16 20 16 17 15 98
6 Åke Johansson 14 16 20 16 17 14 97
7 Joakim Johansson 15 16 20 16 16 12 95
8 Johan Westerdahl 10 11 20 16 17 19 93
8 Lennart Nykvist 14 11 20 16 16 16 93
10 Per Arne Blomkvist 15 18 20 14 15 9 91
11 Jan-Eric Johansson 11 13 20 15 16 15 90
12 Carl Gustav Johansson 7 14 20 16 18 14 89
13 Bo Nilsson 14 14 20 12 16 11 87
13 Hans Rubin 18 13 20 14 16 6 87
15 Johan Smedberg 9 11 20 16 15 15 86
16 Arne Eriksson 10 11 20 14 18 12 85
16 Nicklas Van der Haagen 13 10 20 14 15 13 85
18 Per-Erik Hedlöv 9 10 20 14 17 13 83
19 Sten Johansson 15 11 20 13 15 8 82
19 Birger Eklund 10 14 20 9 14 15 82
21 Bror Eriksson 10 10 20 13 15 11 79
22 Stefan Milles 2 10 20 14 16 12 74
23 Jimmy Wilhemsson 15 12 20 13 11 0 71
24 Kjell Westman 6 6 20 13 13 9 67
24 Tomas Pettersson 11 10 20 11 15 0 67
26 Hans Örjas 5 9 20 10 16 5 65

Utställare Sevalladagen 2014

Här är de utställare som kommer att finnas på plats under Sevalladagen. Passa på att besöka utställarna under dagen, kanske innan eller efter veteranplöjningen.

Utställare
Tillbergaförsamling säljer fairtrade produkter
Lisas skinn
Sevalla Nya Förskola
TK Stängselservice
Pontus Widen Maskiner AB
Bil och Traktor service
Rödfärgarna
Länsförsäkringar Bergslagen
Danske bank
Holmen
Mellanskog
Svensk gris/Schyst kött
Bengt Carbinder visar traktormodeller
Centerpartiet
Grålleklubben

Vill även du vara med som utställare? Kontakta magnus.sevalla@gmail.com.

Deltagare i Sevallamästerskap i veteranplöjning 2014

Deltagarförteckning över de tävlande i veteranplöjning med information om deras respektive traktor och plog.

Nr Namn Ort Traktor År Plog År
1 Arne Eriksson Sala Lanz Bulldog 1942 Arvika, släpplog
2 Bo Johansson Sevalla Bolinder Munktell 230 1956 IH, hydraulplog 1956
3 Bo Nilsson Sevalla Bolinder Munktell 25 1937 Överum, släpplog
4 Bror Eriksson Tortuna Fergusson TED 1954 Fergusson Org, hydraulplog 1954
5 CG Johansson Sevalla Bolinder Munktell 20 1946 Överum, släpplog 1952
6 Christer Ek Orresta Volvo BM Buster 400 1967 Kverneland 2×13, hydraulplog 196x
7 Dick Nilsson Stallarholmen D Man 325 1950 Arvika, släpplog 1952
8 Erik Westerdahl Irsta Mc Cormick 10- 20 1931 Litle Genius, släpplog 1940
9 Hans Rubin Tortuna Volvo T24 1957 Överum, hydraulplog
10 Jan-Eric Johansson Storvik Farmal DGD4 1954 IH, hydraulplog
11 Jimmy Wilhelmsson Dingtuna Allis Chalmers 1946 Allis Chalmers 1-skärig, hydraulplog
12 Johan Smedberg Tillberga Bolinder Munktell 230 1959 IH, hydraulplog 1966
13 Johan Westerdahl Irsta IH Farmal M 1951 IH, släpplog 1957
14 Kjell Westman Heby Bolinder Munktell 20 1945 Överum, släpplog
15 Lennart Nykvist Skultuna Fergusson Grålle 1952 Kverneland, hydraulplog
16 Nicklas Van der Haagen Sala Lanz Bulldog 25:a 1942 Överum, släpplog
17 Per Arne Blomkvist Romfartuna Bolinder Munktell 36 1952 Överum, hydraulplog
18 Per-Erik Hedlöv Möklinta Farmal DGD4 1954 Överum, hydraulplog
19 Roland Johansson Sevalla Bolinder Munktell 230 1960 Kylingstad, hydraulplog 1960
20 Stefan Milles Ransta IH 250 1956 Överum, hydraulplog
21 Sten Johansson Enköping IH W30 1935 IH, släpplog 1953
22 Tomas Pettersson Ludvika Fergusson Grålle 1953 Fergusson, hydraulplog
23 Åke Johansson Sevalla Bolinder Munktell 350 1963 IH, hydraulplog 1956

Resultat i Sevallamästerskap 2012

StartNr Namn Öppningsfåra Rygg Nummerskylt Övrig plöjning I och urtag Slutfåra Summa Placering
20 Roland Johansson 10 20 20 20 17 16 103 1
17 Bo Johansson 20 17 20 15 10 14 96 2
18 Göran Eriksson 13 12 20 15 15 14 89 3
12 Lennart Nykvist 17 13 20 13 15 10 88 4
1 Erik Westerdal 17 16 20 11 11 12 87 5
10 Ingvar Karlsson 15 16 20 13 10 9 83 6
7 Carl-Gustav Johansson 15 16 20 13 10 5 79 7
19 John Jansson 6 11 20 16 17 8 78 8
2 Roger Lötegård 19 7 20 12 11 7 76 9
5 Sten Johansson 14 12 20 12 8 10 76 10
14 Jan-Erik Johansson 13 8 20 11 11 10 73 11
9 Paul Petrell 18 5 20 10 10 9 72 12
13 Per Arne Blomkvist 12 12 20 9 12 4 69 13
4 Niclas Van der Haagen 11 5 20 10 10 4 60 14
11 Hugo Hanssen 15 11 20 7 7 60 15
16 Lena Nykvist 6 4 20 9 11 6 56 16
15 Tomas Pettersson 4 8 20 9 9 5 55 17
8 Jimmy Wilhemsson 16 4 20 3 3 46 18
3 Bo Nilzon
6 Kjell Westman

Deltagare i Sevallamästerskap i veteranplöjning 2012

Startnr Namn Ort Traktor Årsmodell Plog Årsmodell
1 Erik Westerdahl Irsta Mc Cormick 10- 20 1931 Litle Genius, släpplog 1940
2 Roger Löthegård Enköping Case C 1937 Case, släpplog 1938
3 Bo Nilzon Västerås Bolinder Munktell 25 1938 Överum, släpplog
4 Nicklas Van der Haagen Sala Lanz Bulldog 25 1942 Överum, släpplog
5 Sten Johansson Enköping Volvo T41 Hesselman 1944 IH, släpplog
6 Kjell Westman Heby Bolinder Munktell 20 1945 Överum, släpplog 1948
7 Carl-Gustav Johansson Sevalla Bolinder Munktell 2 1946 Överum, släpplog 1950
8 Jimmy Wilhelmsson Dingtuna Allis Chalmers 1946 Allis Chalmers, hydralplog 1946
10 Ingvar Karlsson Ekolsund Bolinder Munktell 20 1947 Arvika, släpplog 1940-tal
11 Hugo Hansen Bålsta Bolinder Munktell 10 1947 Överum, släpplog
12 Lennart Nykvist Skultuna Fergusson Grålle 1952 Kverneland, hydralplog
13 Per Arne Blomkvist Romfartuna Bolinder Munktell 36 1952 Överum sesam, hydralplog 1954
14 Jan- Eric Johansson Storvik Fergusson Grålle 1952 Kvärneland, hydralplog 1960
15 Tomas Pettersson Ludvika Fergusson Grålle TED 1953 Fergusson, hydralplog 1953
16 Bror Eriksson Tortuna Fergusson TED 1954 Fergusson, hydralplog
17 Bo Johansson Sevalla Bolinder Munktell 230 Viktor 1956 IH, hydralplog 1958
18 Göran Eriksson Strängnäs Porsce Super Normal 1958 IH, hydralplog 1958
19 Tommy Johansson Sevalla Bolinder Munktell 230 Viktor 1959 IH, hydralplog 1959
20 Roland Johansson Sevalla Bolinder Munktell 350 Boxer 1961 Kyllingstad, hydralplog 1960
21 Lena Nykvist Sevalla Bolinder Munktell 430 1971 Kyllingstad, hydralplog 1960

Deltagare i Sevallamästerskap i veteranplöjning 2008

Startnummer 1 till 29 deltar i tävlingsplöjningen medan startnumren 30 – 38 deltar i uppvisningsplöjningen.

Tävlingstraktorerna har fått nummer efter ålder, startnummer 1 är äldst från 1928 medan yngsta traktorn är från 1962.

Objekt som skall säljas på auktion har nummer 40-51, se objektsbeskrivningarna.

Årsmodeller 1928 – 1938

1 Birger Eklund Hällby ME 22 1928 International Harvester 1945
2 Sten Johansson Enköping Oliver Hart-Parr 18-28 1935 International Harvester
3 Gunnar Hellqvist Sala Oliver 35 1938 Arvika 1953
4 Leif Lindborg Björksta IH McCormick-Deering 10-20 1938 Arvika 50-tal

Årsmodeller 1940 – 1949

5 Carl-Gustav Johansson Sevalla BM2 1946 Överums släpplog
6 Greger Johansson Sevalla Case D 1946 Överums släpplog
7 Jimmy Wilhelmsson Dingtuna Allis Chalmers B Special 1946 Enskärig plog
8 Lars Elander Sevalla Bolinder Munktell BM20 1947 Arvika 1952
9 Per Johansson Västerås Bolinder Munktell BM10 1948 Fiskars-plog
10 Eric Johansson Biskopskulla Ferguson TEA 20 “grålle” 1949 Ferguson 1948
11 Tomas Wahlberg Östhammar Ferguson TEA 20 “grålle” 1949 Överrum

Årsmodeller 1950 – 1959

12 Curt Andersson Tortuna Ferguson TED 20 grålle 1951 Fergusons/Överum
13 Per- Arne Blomkvist Skultuna BM 36 1952 Överum hydraul
14 Åke Johansson Sevalla David Brown 25 1953 Överums-plog
15 Bror Eriksson Tortuna Ferguson TED 20 grålle 1954 Ferguson-plog
16 Per-Eric Hedlöf Möklinta IH Farmal DGD4 1954 IH-plog S203
17 Sven-Erik Moberg Strömsholm Ferguson Diesel 1954 Ferguson
18 Johan Westerdahl Kusta Irsta IH Farmal M International Harvester bogs.
19 Björn Johansson Dingtuna Volvo T24 1956 Överum buren 1950
20 Jan Johansson Biskopskulla Volvo T24 1956 Överum Sesam junior 214 BL
21 Bengt Johansson Romfartuna Massey-Ferguson MF35 1957 Kverneland hydraul
22 Göran Eriksson Fogdö Porsche Super Normal 1957 IH-59 hydraul
23 Bo Nihlzon Hökåsen BM Victor 230 1957 Kverneland hydraul
24 Bo Johansson Sevalla Fordson Power Major 1958 International Harvester 1959
25 Sture Söderlund Dingtuna David Brown 40D 1958 Överums-plog
26 Torsten Karlsson Sevalla BM Boxer 350 1959 Kverneland hydraul

Årsmodeller 1960 – 1962

27 Erik Brunfelter Tortuna BM Boxer 350 1962 IH-59 hydraul
28 Jan-Eric Johansson Storvik Nuffield 4/60 1962 Överum 3-skärig
29 Roland Johansson Sevalla BM Boxer 350 1962 Kyleingstad

Plöjer utanför tävlan eller ställer ut. Årsmodell 1934 – 1962

30 Hans Ahlström Västerås Lanz 20 Bulldog 1939
31 Bertil Ekblom Sevalla Fordson Major, högväxlad 1951
32 Fredrik Johansson Hubbo Deutz F3L 1952
33 Henry Eriksson Örsundsbro Volvo T25 1954 Arvika Automat 59-60
34 Axel Lundholm Romfartuna David Brown 34 D 1956 Kyleingstad
35 Jimmy Wilhelmsson Dingtuna GMW D-45 / Thornag Last 1962
36 Gunnar Hörnberg Ramnäs Självgående slåttermaskin
37 Gunnar Hellqvist Sala Case C med gengas 1934