Program för Sevalladagen med veteranplöjning 2014

Dagens hållpunkter

10:00Sevallas veteranplöjning öppnar portarna
11:00Starten – plogarna i marken
13:30Tillberga kyrkokör sjunger
ca 14:00Prisutdelning

Under hela dagen kommer det finnas servering med grillade hamburgare, dricka, kaffe och fikabröd samt andra aktiviteter!

* tävlingar * loppisbord * ponnyridning * sång * växtbytarbord och information * veteranbilar * utställare * hoppborg för barnen

Publik och deltagare uppmanas till försiktighet och uppmärksammas på att all närvaro sker på egen risk.

Arrangör är Sevalla hembygdsförening och bygdegårdsförening samt Tillberga LRF.

Resultat i Sevallamästerskap i veteranplöjning 2013

 

ÖppningsfåraRyggÖvrig plöjningI- och urtagSlutfåraSummaPlacering
Johan Westerdahl20181515151031
Bo Johansson17181814141012
Erik Westerdahl15171616161003
Bror Eriksson16161715161003
Lennart Nykvist1217171514955
Dick Nilsson1717151412955
Roland Wirenborg1815141413947
Roland Johansson191515159938
Sten Johansson1912131117929
Carl Gustav Johansson1512131616929
Jan-Eric Johansson12151513138811
Greger Johansson18121314108712
Hans Rubin1316151578613
Per Arne Blomkvist14141413118613
Åke Johansson8121415178613
Göran Eriksson10131514128416
Gunnar Hellkvist12141214128416
Bo Nilsson9101314148018
Johan Smedberg712121446919
Björn Johansson13991176919
Arne Eriksson9881356321
Kjell Westman9581245822
Jimmy Wilhemsson70912105822
Birger Eklund1276855822
Roger Löthegård
DGD4 Hugo Hansen
Hans Örjas

Regler för veteranplöjning i Sevallamästerskap 2013

Vi har förenklat lite i antalet bedömningspunkter mot hur man dömer i svenska mästerskapet och världsmästerskap. Våra domare dömer efter fem punkter. Max 5 poäng per domare på tre domare ger totalt 75 poäng på hela tävlingen. Tävlingen börjar med öppningsfåran, när deltagarna gjort sin öppningsfåra stoppas tävlingen.

Omstart sker när samtliga öppningsfåror är bedömda.

  1. Öppningsfåra
    Domarna kontrollerar rakhet, renhet och djup. Max 3 x 5 poäng
  2. Rygg
    Domarna kontrollerar höjd, slutenhet och anslutning till övrig plöjning. Max 3 x 5 poäng
  3. Övrig plöjning
    Domarna kontrollerar tiltornas likformighet och slutenhet. Max 3 x 5 poäng
  4. I och urtag
    Domarna kontrollerar om plogen har satts i på rätt ställe och lyfts på rätt ställe. Max 3 x 5 poäng
  5. Slutfåra
    Domarna kontrollerar rakhet, renhet, djup och anslutning till övrig plöjning. Max 3 x 5 poäng